Najdi svoji personu | Owlcure Blog
partners
contact
login
Najdi svoji personu
Karolina Niklaschová

Najdi svoji personu

2017/05/29 09:37, Karolina Niklaschová

Součástí obsahové marketingové strategie je definování buyer persony. Je to vlastně takový základní kámen, na kterém pak stavíte dál. Podle persony vytváříte a správně směřujete vaše marketingové aktivity. Co to vlastně ale ta persona je? Můžeme si ji představit jako fiktivní osobu s určitými charakteristikami, které v celku vytváří obraz vašeho ideálního zákazníka. 

Řekněme, že vlastníte kavárnu..

Někde ve městě, blízko centra a několika univerzit. Vaše kavárna bude mít moderní nádech s trochou toho správného hipsterství. Vaše ceny budou na tamní poměry docela přiměřené a pohybovat se ve střední třídě. Teď se zamyslete, jak vypadá vaše typická zákaznice/zákazník?

Existuje mnoho informací, které můžete použít a prozkoumat, ale je důležité se zaměřit na ty, které vám prakticky k něčemu budou. Vybrali jsme některé z hlavních prvků, pomocí kterých můžete definovat personu:

Lokalita: Kde žije? Město nebo vesnice?
Pohlaví: Jde o muže nebo ženu? Zvažte to, muži jsou z Marsu a ženy s Venuše.
Věk: Kolik je vašemu ideálnímu zákazníkovi?
Stav: Vdaná nebo svobodný?
Vzdělání: I to někdy hraje roli.
Zaměstnání: Jde o brigádníku nebo třeba vysoce postavené manažery?
Příjem: Jaký je ideální příjem této persony?
Záliby: Jaké má koníčky a jak tráví svůj volný čas? Rád relaxuje? Nebo třeba fotí?
Potřeby: Jaké potřeby by měla tato osoba mít? Jak j vy můžete pomoci?

Untitled Résumé-2 (kopie)

Johana je studentkou z nedaleké univerzity. Ráda nakupuje, fotí a žije sociálními sítěmi. Johana je pro vás perfektní zákaznicí. Tedy alespoň do začátku. Poté se vaše základka určitě rozšíří. Ale Johana je ta, která vám zařídí aby se o vás vědělo. Je to živel moderní doby. Přijde do kavárny, objedná si, vyblejskne perfektní fotku, kterou hned nasdílí a až poté se usadí s kamarádkami a v klidu si kávu vychutná. 

K čemu je buyer persona dobrá? 

Existuje hned několik důvodů. Především protože v dnešním světě, kdy je online prostor více než přeplněný, tak je důležité mít zacílené reklamy a celkově přesně cílený email marketing a obecně celkový marketing. Hlavně, dnes může vytvářet reklamy téměř každý a zaměřit se tak na přesnou skupinu dle demografických a psychografických údajů. Pamatujte, že vaše persony se postupem času mění s tím, jak se dozvídáte stále více informací o vašich zákaznících. Především když je váš business v začátcích, budete se řídit více osobními pocity. Ale s růstem vašeho podnikání se o svých klíčových zákaznících dozvíte mnohem více, zejména jejich motivace. Tím pádem tomu budete přizpůsobovat vaši buyer personu a předefinujete ji podle nejnovějších zjištění. 

Vystavte si své persony i s fotkami na dobře viditelné místo v kanceláři a až budete tvořit obsah, pracujte s nimi. Let the magic happen!