Průvodce tvorbou newsletterů v 5 krocích | Owlcure Blog
partners
contact
login
Průvodce tvorbou newsletterů v 5 krocích
Karolina Niklaschová

Průvodce tvorbou newsletterů v 5 krocích

2017/02/08 09:50, Karolina Niklaschová

Majitelé firem si jsou vědomi, že pokud nebudou šířit kvalitní obsah, jejich firma tím utrpí. Ale v dnešní době, kdy jsou emailové adresy zcela přeplněné newslettery je těžké být tím, kdo vyčnívá a liší se od ostatních. My vám přinášíme pár užitečných fíglů. Když se jich budete držet, určitě nešlápnete vedle. Hlavně pamatujte, obsah a vzhled emailu se navzájem doplňují a jsou oba stejně důležitou součástí e-mailové strategie!

1) Udělejte první dojem - vyberte správný předmět.

Odstartujte chytlavou frází. Váš e-mail má před sebou dlouhou cestu a vy chcete, aby v momentě, kdy přistane někomu do schránky, dokázal vytvořit ten pravý boom efekt, kde se čtenář pozastaví, usměje a otevře. Pohrajte si se slovy a udělejte váš předmět mimořádným. Zpráva by měla být jasná a přesvědčivá. Nebojte se i trochu pozměnit své předměty pro různé čtenáře. Zjistíte tím, co na vaše publikum funguje lépe.Nejen předmět, ale celý první řádek v kolonce je důležitý, proto i začátek textu musí být chytlavý a vztahovat se k tématu. Zároveň se zaměřte i na odesílatele. Lepší než mít všeobecného, je dobré použít konkrétní jmenovanou osobu a odkud píše, jako například “Tomáš z OwlCure”.

2) Vaše struktura e-mailu by měla být zajímavá od začátku až do konce.

To samé jako pro předmět platí i pro nadpisy a podnadpisy každé další části newsletteru. Mějte vaše nadpisy akční, používejte dynamická slovesa, která přímo vyvolávají zvědavost. V opačném případě vás čtenář jen “proklouže” dolů, protože ho neupoutají zajímavé nadpisy, které ho donutí si přečíst celý obsah. Vaše texty a odstavce by měly být krátké, nikdo nechce číst dlouhý román už na pohled. Proto přemýšlejte o newsletteru jako o stránce lifestylového časopisu, která svým obsahem a designem láká čtenáře. Vybírejte vhodné obrázky ve správném rozlišení a pohrajte si s designem. Používejte i infografiku, která doplní celkový význam mailu.Hlavně! Vždy dbejte na to, aby váš newsletter byl responzivní, nikdy nevíte, na jakém zařízení si čtenář váš e-mail přečte. 

3) Vytvořte obsah, který bude bude zajímavý a přínosný až do konce.

Nezapomínejte pro koho píšete. Spíše než prodejní obsah, sdílejte takový, který bude užitečný. Lidé tak poznají, že jim píše člověk a ne stroj. Může to být například styl průvodce “Jak udělat, aby...”, nebo tipy, triky, správné využití vámi nabízených služeb a produktů. Text by měl být snadno čitelný, proto používejte jednoduchý jazyk, bez zbytečných odborných termínů pokud možno. Uvědomte si pro jakou cílovou skupinu píšete a mluvte jejich jazykem. Nezapomeňte si kontrolovat chyby!

4) A call to action - co je vlastně vaším cílem?

Pokud máte jasně stanovené cíle newsleterru, nebude to pro vás složité. Hlavní je si uvědomit, kam se tím vlastně chceme posunout, proto mějte jasné výzvy k akci, třeba na speciální nabídku, nebo přesměrování na vaší stránku na podsekci vašeho webu. Mělo by to ale celé dávat smysl. Pokud nabízíte novou kuchařku, mělo by na na tlačítku stát něco jako “Objednat kuchařku zde”. Zároveň by toto tlačítko mělo být dobře vidět, ať je můžete nasměrovat správným směrem. Vše musí správně odkazovat a to včetně obrázků. 

5) Nezapomeňte na tlačítko “odhlášení”

Vždy dávejte možnost svým čtenářům se odhlásit z odběru newesletteru. Pokud tak neučiníte, můžete si pohoršit reputaci firmy nebo odradit potencionální zákazníky.

Držte se jasného cíle. Když víte, kdo jsou vaši čtenáři a kam je chcete dostat, ulehčí vám to celkově samotnou tvorbu newsletteru. Pište tak, aby se vaši odběratelé těšili na další e-mail, dělejte si průzkumy a přicházejte stále s novými a zajímavým nápady na newslettery.